Někdy, když mám všeho dost, nasadím krátkou černou paruku a je to!

29. října 2010 v 9:27 | Péťule
V roli zlé vědmy Morgany z muzikálu Excalibur, který běží v divadle Ta Fantastika, se nedá přehlédnout. Nejen proto, že tři hodiny skoro nesleze z jeviště. Má v sobě vztek, moudrost, sex, ničivý oheň, mateřský instinkt i dětskou bezelstnost. A když pak s Lucií Vondráčkovou sedíte v kavárně, musíte se nutně ptát, jestli to všechno skutečně jenom hrála.
Lucka jako Morgana v Excaliburu
Během představení jsem si všiml, že máte na rameni takové maličké tetování. Co to je?
- Japonský znak pro kočku. Ale je to nepravá kérka, nosím ji jenom na jevišti, když hraju Morganu. Možná by se řeklo detail, jenže detaily pomáhají.


Morgana je ztělesněné zlo, ale vy jako zlý člověk nevypadáte. Zjišťujete, že v sobě máte něco z té postavy?
- Asi mám, ale dlouho jsem o tom nevěděla. Dva měsíce jsem zkoušela roli téhle mrchy, a když jsem pak nastoupila v Rokoku na jeviště jako Julie, měla jsem pocit, že mám na zádech křídla a samou nevinností se vznesu do vesmíru. Jako herečka prožívám před publikem všelijaké pocity, které si třeba v normálním životě nepřiznám. Ale jako zpěvačka se často peru s emocemi, hlavně negativními, a potom se mi dobře píše text, dobře se mi zpívá, dobře se mi říká to, co chci říct. Vztek a naštvanost... To se dá používat jako filtr.
Na své album Mayday jste si napsala pět textů, a z nich lze těžko poznat, co se ve vás odehrává. Jsou dost různé.
- Všechny vznikly v období dvou měsíců, kdy jsem chytila chřipku a nechodila ven z domu. Nemohla jsem mluvit, nesměla jsem mezi lidi, na jeviště... A ještě k tomu jsem se chvíli předtím rozešla s Michalem. Emoce se ve mně vařily jak v kotli a nemohly ven. Strašidelná věc. Je vám blbě, nikdo nezavolá a vy ani nikoho nechcete prosit o pomoc... Já jsem taková - jako kočka, musím se ze všeho vylízat sama. A tak jsem seděla v malým temným bytě, pálila svíčky a psala, protože jinak bych musela jen propalovat očima zeď.
Napsala jste třeba: "Na nebi stojku udělám, gravitace se smála, v nekonečnu ti pusu dám..." To nezní moc depresivně.
- No jasně, tohle jsou voňavý slova, ale rodí se, když se cítíte šíleně. A nakonec - pozitivní věci nevznikají z pozitivních situací. Vždycky jsem měla ráda brečící klauny. Třeba Jack Nicholson jako Joker v Batmanovi, to byla úžasná metafora.
Proč žijete v temném bytě? Vy nemáte ráda slunce?
- No, naši taky nemají byt zrovna prozářenej sluncem, my takoví prostě nejsme. Ale má to jednu výhodu: když ke mně někdo přijde na návštěvu, necítí se v tom šeru jako pod mikroskopem a je mu u mě dobře. A ještě když to tam voní aromatickejma svíčkama, to je pak hodně příjemný...
Aromatické svíčky, vonné tyčinky, zelené čaje... Tyhle rekvizity jsou teď docela v módě.
- Já se vnitřně pohybuju někde mezi kavárnou Slavia a čajovnou. Nepatřím tam ani tam. Ale řeknu vám jedno: nemám ráda moc silné aromatické tyčinky. Ty jsou dobré snad jedině k tomu, že když člověk hulí a jeho rodiče to ještě nevědí, tak se přebije ten smrad z tabáku. Mám pár kámošů, kterým to zachránilo krk.
Lucka
Patříte do světa showbyznysu, kde se člověk nemůže chovat úplně normálně, ani kdyby chtěl. Připouštíte si to?
- S pravidly showbyznysu jsem srozuměná od deseti let. Přesto jsem si tuhle cestu vybrala, nikdy jsem nechtěla dělat nic jiného. To, že vás lidi poznávají na ulici, ovšem někdy pomáhá. Cítíte se pod psa a někdo se na vás usměje, jen tak, a to stačí. Ale někdy, když mám všeho dost, nasadím krátkou černou paruku a je to.
A to vám přijde normální?
- No... A ještě ke všemu na sobě pozoruju, že se cítím daleko líp na jevišti než v normálním životě. Vím totiž, že na divadle se mi nemůže nic stát, že mě nemůže přejet auto, že všechno, co se stane, je předem dané, naprogramované, zrežírované. Hraju Julii a vím přesně, kdy umřu, kdežto v normálním životě... Normální život mi přijde jako masakr. Je strašně riskantní. A celé to vede k tomu, že chodím do divadla čím dál dřív. Má se chodit hodinu předem, ale já už jsem tam někdy dvě hodiny před představením a možná tam jednou budu i přespávat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama