Lucka je patronkou asistenčního pejska

23. září 2010 v 7:00 | Péťule
Dvanáct psích absolventů speciální zvířecí univerzity dnes mělo svou promoci na cvičišti v pražském Motole, která je svedla dohromady s jejich novými majiteli. Těmi jsou handicapovaní lidé s různými druhy postižení a psi jim mají usnadnit jejich úděl. Každý pes dostal svého patrona z řad celebrit.

Lucka je patronkou asistenčního hafíka
Letos například vodicí nebo asistenční psy předávali novým majitelům zpěvák Miroslav Žbirka, zpěvačky Anna K., Marta Kubišová či Lucie Vondráčková. Promocí všechny provázel herec Jan Antonín Duchoslav. Ten byl patronem v loňském roce. "U dobrých věcí se má pomoci. Přijde mi to samozřejmé," řekl herec.

Nového pomocníka a kamaráda dnes získala například dvouletá Karolína, která trpí epilepsií. Jednou za měsíc má tak silný záchvat, že upadne do bezvědomí. Labradorka Henrieta umí záchvat nejen předpovědět, ale i přivolat pomoc. Podle maminky Karolíny je Henrieta schopná i přinést lék. Psi dokáží rozpoznat nejen blížící se epileptický záchvat, ale i diabetický nebo stoupající krevní tlak u kardiaků. Už dávno tak neplatí, že psi pomáhají jen nevidomým.

Ředitelka http://www.helppes.cz/ Zuzana Daušová si posteskla nad nedostatkem financí pro výcvik asistenčních psů. "Zatímco u vodicích psů je vše plně hrazeno a majitelé dostanou i příspěvek na jídlo, u asistenčních psů nedostanou nic," dodala Daušová. Výcvik jak vodicího, tak i asistenčního psa trvá šest až osm měsíců podle učenlivosti zvířete a složitosti výuky. V obou případech však stojí stejně, zhruba 200 000 korun.

Lucka je patronkou asistenčního hafíka
Na rozdíl od vodicích psů, kteří nahrazují zrak nevidomým, musí toho asistenční pes zvládnout o něco více. Je pomocníkem při každodenních činnostech, například přináší různé předměty, pomáhá s oblékáním, rozsvěcí světlo či otevírá dveře. "Pro výcvik se vybírají psi podle povahy. Nesmí být agresivní či bázlivý a musí chtít pracovat pro člověka," vysvětlila Daušová. Někteří patroni si také podle Daušové vytvoří pouto s novým majitelem psa a často se i setkávají.


Můj názor: Canisterapie (terapie a léčení handicapovaných nebo jinak tělesně a duševně nemocných lidí pomocí asistenčních pejsků) je prostě skvělá, škoda jenom, že těch pejsků tolik neni...je to úžasná ale i náročná práce, u který ale vidíte výsledky. Lidi, kteří mají asistenčního pejska jsou mnohem šťastnější a mají společníka, který je nezradí ale naopak jim vždycky pomůže a má je rád... :)
Ještě, že jsem na zdrávce....aspoň už vim, kam půjdu na praxi a co bych jednou chtěla dělat :))
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama