Bathory

27. května 2010 v 19:12 | Peťula
Rozhovor z knížky Bathory:

Bathory
Jak se vám pracovalo na filmu Bathory? Byla to vaše první spolupráce s Jurajem Jakubiskem, anebo jste spolu pracovali už na jiných filmech?
Prvním filmem, který jsem točila s panem Jakubiskem, byla Nejasná zpráva o konci světa. Tehdy mi bylo asi šestnáct let. Pak to bylo Post coitum a teď Bathory. Z těch tří je to určitě nejnáročnější projekt.

Pan Jakubisko je pověstný tím, že je při natáčení neúnavný. Zvládala jste jeho tempo?
To se asi nedá zvládnout. On při tomhle projektu snad ani nespal. Jisté je, že nejedl, a když, tak jen v letu. Měl tisíce nápadů a málokdo mu stačil. Uměl ale rozdávat energii, takže to vyšlo.

Jak se vám spolupracovalo se zahraničními herci v tomto filmu? S Annou Friel, Hansem Mathesonem, Vincentem Reganem či Frankem Nerem? Setkali jste se během natáčení i někde jinde než na jenom na "place"?
Bavila jsem se hlavně s Annou. Byla perfektní. Skvěle připravená, profesionální a velicxe šikovná. Učila jsem se od ní. A krom toho obě máme za sebou stejnou roli ve hře Na dotek. Ona ovšem na Broadwayi...Takový malý detail...Bathoryová jí sedla jako ulitá.

Film se točil v angličtině. Jk se vám hrálo v této řeči?
Mě cizí jazyky baví. Je to docela dobrodružství, myslet v jiné řeči, ale k tomuto projektu to prostě patřilo. Navíc se ještě pracovalo na správných variacích angličtiny. Já například bojovala s tím, že jsem měla příliš britskou výslovnost, a ta se tam zoufale nehodila. Tak jsem se snažila trošku ji podrápat a pošramotit.

V Bathory ztvárňujete Alžbětinu služebnou. Která postava z Jakubiskových filmů - když jste hrála už v několika - je vaše nejoblíbenější?
Pan Jakubisko mi dává možnost filmově růst. Nemá mě v sobě jakkoli zafixovanou a neměnnou, ale naopak, dává mi těžší a duchaplnější role. A každá ta příležitost přišla přesně v tu dobu, kdy přijít měla.
Bathory
Svým zjevem se možná víc hodíte do romantických filmů. Jak jste se dokázala sžít s atmosférou tohoto filmu?
To možná platilo dřív, dokud jsem nosila dlouhé vlasy. Teď dostávám nabídky spíš na role moderních a dynamických děvčat "od vedle" . Ale samozřejmě, že když mi nasadí paruku, hned jsem zase zpátky "v křehkosti". Někdy to je příjemná změna.

Pro vás obzvlášť muselo být natáčení filmu mimořádně náročné, když jste v tu dobu pracovala zároveň i v zahraničí. Co pro vás bylo tou hlavní motivací, abyste přijala i roli ve filmu Bathory?
Nějak si ani nedokážu představit, že bych odmítla hrát v Jakubiskově projektu, protože ve všech třech věcech, které jsme spolu prožili, jsem měla možnost učit se a být s lidmi, kteří jsou zajímaví a kterých si hluboce vážím. Je to úžasná škola, vidět pana Jakubiska při práci.

Film se točil na mnoha zajímavých místech v České i Slovenské republice. Které z nich se vám líbilo nejvíc? Měla jste vůbec čas při tolika přejezdech vnímat i krásu a historii místa, kde jste právě pracovala?
Nejvíc mi asi přirostl k srdci Křivoklát. Tam jsem točila také Janu z Arku, takže se tam cítím víc doma než kdekoli jinde. A magická byla Telč.

Které scény při natáčení vás nejvíc bavily?
Když jsem musela viset hlavou dolů jako netopýr právě v křivoklátském sklepení a také scény v bratislavských ateliérech.

Natáčení filmu Bathory bylo náročné. Jak jste relaxovala, když skončilo? Nebo jste se vrhla hned do další práce?
Copak my herci - my si odtočíme svojí roli a můžeme jít dál. Ale produkce a ti všichni, kteří na Bathory donedávna pracovali, to jsou dříči a andělé v jednom. Je to obrovský projekt a ti, kdo v něm jdou dál, si zaslouží obdiv.

Lucka
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama